Silová rovnováha

12. února 2016 v 10:41 | Řezník
Nuže pokračujem. Včera bylo rozebráno, že finální nástroj autority je násilí. A že násilí je tudíž ultimátní prostředek prosazení spravedlnosti. Prosazení, tím nemyslím přesvědčit někoho, aby se sám, z vlastní vůle, začal spravedlivě chovat. To není prosazení.
Budu v tomhle textu trošku okopávat vlastní lidi. Onehdá jsem četl komentář jednoho křesťanského kazatele, Phillipa Yanceyho, k rozpadu Sovětského Svazu a východního bloku celkově, prohlásil, že nakonec se ta říše zla stejně sama rozsypala, nebylo potřeba jí vymlátit a prohlásil, že ten Stalinův výrok "A kolik divizí má papež?" byl teda v principu blbost.
Jen bych zmínil, že Sovětskej Svaz se rozpadl v roce 1991, po desítkách let existence, desítkách let distribuce komunizmu a podobných vychytávek po světě, dávno a dávno po smrti citovaného soudruha Koby a mnoha mnoha letech vyrábění mrtvol. Jestli takhle vypadá dobrej výsledek, to teda nevím (ano, můžeme diskutovat o tom, že sama existence komunistický hrozby přinesla dost výhod pracující třídě na západě a kdo nesouhlasí, ať si kurva porovná fakta, že vznik komunizmu byl celkem nevyhnutelnej v tom prostředí tehdejší doby, atd., ale, vycházejme pro zjednodušení z toho, že SSSR skutečně čistá říše zla byl). Čekat až nějaká "zlá říše" vyhnije sama zevnitř, což se mimochodem dost často děje spíš aplikací "archimeděnkova zákona", než tím, že by tam pravda nějak extrémně měnila situaci, je těžce neefektivní, protože to zlo pořád probíhá.
Za další, SSSR nepošel sám, SSSR se unavil exportem zbraní, za který nic nedostával zpátky, ekonomicky se uštval a prohrál závody ve zbrojení, na čemž měly obrovský podíl USA (jo, teď mě zastánci Ruska zabijou, jenže, Rusko není SSSR, Obamu taky nesnáším, jenže, tohle tak prostě bylo, sory). Reagan (mimochodem křesťan, ale ten chytrej) prohlásil, že Ivana uzbrojí a uzbrojil. SSSR zemřel proto, že neměl už děngy na další fungování. Jenže, kdyby proti němu nestála obrovská ozbrojená síla USA a NATO, tak prostě pochoduje na západ a to, co by potřeboval a chtěl, by si vzal. Obzvlášť soudruh Koba by opravdu neváhal. Tudíž, opět, jak jsem psal minule, hospodářsky nechat unavit nepřátelský stát jde jen tehdy a pouze tehdy, když ho drží na řetězu silná armáda, jinak si to, co chtějí, vezmou.
Severní Korea. Vydali se na jih, jejich invaze byla zastavena, opět primárně USA a OSN, v Jižní Koreji ten nelidskej Kim Čongův režim není. Na severu, americká invaze ztroskotala kvůli čínský intervenci, ten nelidskej režim je tam furt, lidi tam kapou jak mouchy, nemaj co žrát a to, že se to tam uvolní, je v nedohlednu.
Kdyby násilí zbraní nedrželo Sever na řetězu, jde znova na Jih a co chce, si vezme.
A kdyby nebyl násilím a zbraněma zničen Hitler, už asi v Evropě není jedinej žid.
To jsem se trošku opakoval, jenže je potřeba to vypořádat, protože lidi mají ty nebezpečný klišé o nenásilí a o tom, jak to jde se všema, i s těma zlýma, po dobrým, pořád v hlavě a vytváří to nefunkční systémový postupy.
Aby to nevypadalo, že tlačím násilí jako jedinej univerzální prostředek řešení čehokoliv vždycky, to fakt vůbec. Jen píšu o tom, že má nezpochybnitelný místo ve světě a lidi, kteří si myslí, že svět může (až do příchodu Krista) fungovat bez něj, budou vždycky krutě zklamaný. Ale, jasně, musí se s tím opatrně.
Ukázkovej příklad je šikana, kde se furt rozebírá, proč to ty mladý dělají, jaký sociálněspolečenský vlivy v tom hrajou roli, jak citlivě přistupovat k těmhle, jak ještě citlivěji přistupovat k tamtěm a jak by si toho měl včas všimnout učitel, včas všimnout řiditel, včas to začít "řešit" (proč jsou ty řešení maximálně neefektivní, k tomu se dostanu), neříkám, že tohle všechno je v principu špatně. Jenže se úplně vytratilo to, jak zařídit, aby se ten dotyčnej harant šikanovat prostě nenechal. Juniorskýho boxera v těžký váze pravděpodobně nikdo šikanovat nebude. No a nebo bude, ale obecně jen proto, že on se nechá a nejde do toho.
Tady se naráží právě na obecnou nefunkčnost toho přístupu "násilí nepoužívej". Jasně, nervi se s nima, nahlaš to jakýsi autoritě, kterou oni maj v paži (jinej příklad je armáda, kde autoritu v paži moc mít nemůžou :-D )a která se zmůže maximálně na udělení nefunkčního trestu, případně na hromadu tlachů, který jakože maj přesvědčit agresory, ať s agresí přestanou (jenže volba je stále na nich) a případně, nějaký psychokecy s tím bitým, který rovněž neřeší primární příčinu problému, případně, bitej jde na jinou školu bo kam a doufá, že když tam vnese stejnou slabost, situace se nebude opakovat. Pravděpodobně bude, vypadá jako snadnej cíl a ti, co se na to zaměří, jsou všude.
Místo toho, aby ho naučili, že musí přitvrdit, že se nesmí nechat, má bojovat a těm zlounům ukázat, že s ním bude problém, dát pár po tlamě a oni si vyberou jinej terč. Většinou. Jde o to, že když se člověk naučí bojovat sám, udělá to pak i jinde, nenechá se sebou vorat. Pokud bude neustále měkkota a čekat, že ho z toho někdo bude tahat, budou s ním lidi vorat celej život. Jak to zpívá Ortel, "když si necháš líbit všechno, budeš tu mít peklo" (to je ze songu Zlo zlem, se kterým teda jako křesťan z většiny nesouhlasím, ale některý pointy tam jsou dobrý).
Podobně týraná ženská, nebo znásilněná, atd. Když jí někdo násilím obtáhne, psychicky jí to dost rozebere (přesnej mechanizmus toho psychorozpadu tu nebudu řešit, ale je to tak). No a je už rozbitá. A bojí se, že se jí to stane znova. A ač jí cvokaři můžou dávat psychologicky dohromady jakouže dobu a zase z ní vyrobit "silnou nezávislou ženu, která chce jít dál, nechat minulost za sebou, vyrovnat se s traumatem" a podobně, nebyly vyřešeny dvě základní věci. Neřešil se postup, aby se jí to nestalo znova. A pravděpodobnost, že se to stane znova, je vysoká, neboť, byla snadnej cíl jednou. Pokud tohle nebylo změněno, je snadnej cíl pořád. A kvůli poškozený psycho (i po různých psychologických nápravách, protože touhle částí se cvokaři prostě nezabývají…..ti se babraj v tý minulosti, ale nijak je nenapadne, že ta situace je opakovatelná) vypadá jako ještě snažší cíl, jde to z ní poznat a protřelá svině to pozná. Člověk co má "oko hyeny" si toho všimne hned.
Oproti tomu, ve chvíli, kdy se naučí, že to už se znova nestane, protože toho, co to na ní zkusí znova, nachystá na hadičky během minuty, mnohem snáz se vyrovnává s "traumatem minulosti". Jednoznačně. Nejhorší na minulých traumatech není to, že se staly (pokud to není opravdu nějakej extrém level, jako smrt někoho a podobně), ale to, že se můžou snadno opakovat. Pokud je jasný, že opakování je extrémně nepravděpodobný, protože "teď se mě dotkni a já tě kurva roztrhám holejma rukama na kusy", mozek snadno vypořádá tu minulost.
Současnej styl, kdy se tohle vypouští, mi připadá jako když někdo neumí řídit, sedne do auta, rozstřelí se, oni ho dají dohromady, rehabilitace a podobně a pak ho znova posadí do tý káry, aniž by ho naučili řídit, s tím, že doufejme, že tentokrát se už nevysype.
Perfektní ilustrace, současnej Merkelstán. Ženská tam dostane do kožichu od arabáše, nenaučí jí, jak vypořádat tu situaci, když nastane znova, v tu chvíli jí můžou cvokaři dávat tu psychiku dohromady patnáct let a stejně je to marný, protože, vstup a) ona je furt snadnej cíl, vstup b) ti arabáši jsou furt venku.
Jak to říkal Einstein, "jen blbec láduje do stroje stejný vstupy a čeká jinej výstup", nebo tak nějak.
Podobně týraná. Pokud jí nenaučí "týrat se nenech", nechává iniciativu opět na chlapovi, s doufáním, že tentokrát to tyran určo nebude, jenže, opět, "oko hyeny" si vybere snadnej terč.

Ono totiž, nejlepší opatření proti konfliktům a násilí je, silová rovnováha. Když obě strany ví, že se jim těžce nevyplatí si s tou druhou začít konflikt, jsou v klidu. Jasně to bylo vidět opět na SSSR a USA za studený války. Jistota vzájemný naprostý devastace fungovala jako spolehlivá brzda proti nápadům jeden na druhýho útočit. Jakmile má jedna strana tak výraznou převahu, že ví, že druhá strana pravděpodobně v reakci na její útisk nepřejde do eskalační fáze, začne jí utiskovat. To platí v zemích, kde mají kmenový uspořádání, jakmile jeden kmen hodně zesílí, začne utiskovat ten vedle (a ty ostatní se proti němu musí spojit, k nastolení rovnováhy), tak i v "demokracii", když vláda a systém získá totální převahu nad občany (ti jsou pasivní, nebouří se, atd., začne je utiskovat, šikanovat a přejde se do totality, i když jí to ze začátku vůbec nepřipomínalo).
Protože v lidský přirozenosti je neustále ty hranice posouvat, člověk si musí neustále hlídat tu svojí obrannou linii, jestli nebyl zatlačen nějak hodně dozadu.
Silová rovnováha je nejlepší prostředek k nenásilí, k nekonfliktnosti a klidu. Pokud přijdu do hospody na Luník 9 a bude se mnou velká skupina kámošů z armády, pravděpodobně se na nás budou zle dívat, ale konflikt nevznikne. Pokud tam přijdu sám, pravděpodobně dostanu na mordu. Tak to chodí. A tak to bude vždycky. Do určitý doby. Pokračování příště.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama