Lidi vzpomínají na Komanče. No to je teda překvápko

27. května 2016 v 14:10 | Řezník

Lidi vzpomínají na Komanče. No to je teda překvápko

Čas od času zřím, jak někteří lidi vzpomínají či píšou, že za komančů to bylo lepší než teď a jiný jim oponujou, jak mohou říci toto, že za komoušů to bylo mnohem horší a jak může někdo vzpomínat na komouše v dobrým. A přitom nepoužijou relativně funkční argument zvýšení současný životní úrovně proti tý komunistický, případně to, že komunistický hospodářství popíralo přirozený zákony, takže by stejně dřív nebo později muselo krachnout, ne. Občas použijou argument gulagů (kterej je ovšem pro většinu pamětníků irelevantní, k čemuž se dostanu) a nejvíc použijou naprosto, ale skutečně debilní argumenty "vždyť dneska se může cestovat a můžeš si říkat, co chceš". Achjo.
Tak se podíváme, jak že můžou lidi v dobrým vzpomínat na komouše.
Nejdřív trochu věkovej rozbor. Pamětníků třicátých, čtyřicátých a padesátých let už tolik není, ve smyslu, že ti, co tuhle dobu zažili v produktivním věku, jsou už mrtvý. Většina. Tudíž pamětníků rudýho zatýkání a nějakých těch poprav v padesátých letech máme málo. Většina současných živých zažila padesátý léta jako děti, tudíž pokud nepatřili zrovna do rodin, na který rudý kladivo dopadlo, měli jiný starosti, než to, že někde zatýkají kulaky a imperialistický agenty. Ti, kteří z těch rodin byli, na ně jistě v dobrým nevzpomínají. Avšak. Nesmíme zapomenout na to, že komunizmus byl ve svý době logickej systém, logickej v tom, že se musel snadno ujmout, protože pro široký masy byl prostě přitažlivej. Proto se taky tak hrozně jeden čas po světě rozšířil. V situaci rannýho kapitalizmu meziválečnýho období, kdy se muselo makat mega brutálně ultra bestiálně za hovno prachy, atd., byl komunizmus pro ty masy dole celkem lákavá alternativa. Kupříkladu připomenu, že odbory začaly vznikat v Americe a že životní úroveň dělníků a pracovníků na západě se dost zvýšila kvůli hrozbě komunizmu z východu, protože tam se usoudilo, že je mnohem lepší dát dělňasům nažrat a vzít rudým vítr z plachet, než aby se jim komunizmus začal množit u nich. Kupříkladu Adolf říkal, že Němci ve smyslu měšťáků a průmyslníků atd, trestuhodně zanedbávali celkem oprávněný požadavky pracující masy, čímž poskytovali značnou úrodnou půdu pro marxismus a komunisty všeho druhu. Závěr, v podmínkách pracujících dělňasů meziválečnýho období byl komunismus pro masy lákavá alternativa a to se promítlo i do období poválečnýho, kdy se komunisti vlastně dostali k moci demokratickou cestou, ten puč byl až závěr. A taky by se bez obecný podpory nezdařil. Proč o tom píšu, protože část těch dětí, co žili v padesátých letech, sice dostali negativní informace o komančích, ale mnohem větší část dětí dostalo v tu dobu pozitivní reference o komančích, s tím, že to zatýkání a popravy byly opatření proti sviním, který chtěli vrátit období, kdy nebylo co žrát. Ergo ti, co pamatujou padesátý léta, si to z většiny pamatujou jako něco co proběhlo v jejich dětství a už to nemá nic moc relevanci k dnešku a zároveň jim to bylo starcema patřičně vysvětleno.

Většina dnešních pamětníků komunizmu jsou ti, kteří pracovali v šedesátých, sedmdesátých a osmdesátých letech a tam už rudý kladivo zdaleka tolik lidi netlouklo. U nás. Tak se podíváme na situaci optikou průměrnýho padesátníka. Co se pro něj změnilo k lepšímu a co k horšímu. Když za rudých dělal, pravděpodobně hákošil někde ve fabrice, věděl, že další den práce bude, že ta fabrika bude stát a vyrábět součástky do těch tanků až do chvíle, než náhodou přijde nukleární vyhlazení, odbyt prostě bude. Věděl, že mu každej měsíc dochčije výplata a že to je sichr, věděl že po šichtě půjde domů, nájem uplatí v pohodě a z toho bytu ho pravděpodobně nikdo nevypakuje. A že, pokud neudělá nějakej průser, nebude držkovat, prudit se samizdatem, nebo tak, no a nenamočí se do žádných kriminálních činů, není důvod, aby šel do díry. Nejsme ve stalinským Rusku, žejo.
Prostě, držel hubu a krok. Nesměl samozřejmě pyskovat na vedoucího, kterej tam byl dosazenej podle politickýho klíče, o oboru věděl hovno, vymýšlel chujoviny a tvrdil chujoviny, ale, stačilo nevyskakovat. Nebylo tolik spotřebního zboží, zdaleka a spousta věcí byla nedostatková, jenže, velká část lidí se prostě zařídila jinak a opatřovala si kontraband skrz sociální síť, známý na známýho, ty mě maso, já tobě stavební materiál, klasika.
Jo, nesměl kritizovat stranu a vládu, nemohl být moc aktivní jako věřící a nemohl jezdit kam chtěl. Ale měl celkem jistý přežití.
Oproti tomu dneska, průměrnej padesátník. Ano, jasně. Může teoreticky cestovat kam chce. Jenže reálně může tak cestovat s TV Prima čuměním na Cestománii, protože na to, aby trajdal po světě, nemá keno. Jasně, může být aktivní jako věřící ale v Čechyji je věřících reálně jen pár procent lidí, takže náš průměrný padesátník do toho nespadá. V práci musí dál držet hubu a krok, neboť pokud ho vykopnou, v padesáti bude shánět práci dost blbě, takže nesmí pyskovat na svýho vedoucího, dvacetiletýho "odborníka bez zkušeností" z kindermanagementu, kterej tam byl vybranej podle řiťolezeckýho klíče, jediný co, tak má načtenýho Kyosakiho a tudíž vymýšlí chujoviny a mektá chujoviny. Dělňas neví, jestli mu příští měsíc dochčije výplata na účet a jestli ho nevykopnou, fabrika náhodou nezkrachuje, jestli v tom případě bude mít na nájem a neskončí někde v chudobinci. Čiže, ano, je více spotřebního zboží a dostupnějšího, ovšem, to je podle pyramidy Maslova v kategorii "nástavba", zatímco našeho modelovýho padesátníka zasáhla nejistota na samej podstavec, do kategorie "bydlení, přežití" a to je jednoznačně vyšší priorita. A ano, je víc spotřebního zboží, jenže, ohledně potravin, tehdy si skrze sociální síť svých kámošů opatřil potraviny co byly fakt potraviny, s rozpočtem co má teď nakupuje ty Albert a tesko verze, různý ty ojebaný Babišosračky, kterýma by před dvaceti lety nekrmil ani svini. Pravděpodobně neocení nový HDTV Blů Rej ultra, protože celej život žil bez toho a stejnětak neocení mobil s MMS, GPS, GPRS, VRT, PRD, ZMRT SMRT, Nevažseodvažsehypercooolmegatarif, páč to neumí ani pořádně ovládat.
Situace tehdy byla průhlednější, transparentnější. "Makej, drž hubu, neser stranu, nedržkuj na dělnickou třídu a jasně, nezapoj se do kriminálních činů a máš od fízlů klid", (což upraveně platí i teď), ale subjektů, který ho chtěli odrbat/ojebat, bylo mnohem míň. Jasně, násilná kriminalita byla tehdy taky, nevim jak se procentuálně lišila od dnešní, ale, různý lichváři, různý ti všemožní omrdájové s půjčkama, vytunelovaný firmy, podvodný firmy (kup si barák, zaplať zálohu a za pět let dostaneš…..nic), smlouvy tlustý jak telefonní seznamy (kdo to má číst), podvodnický autobazary, exekutorská mafie, pořád si všechno hlídat, pravidelně chodit na katastr, jestli si tam někdo tvůj barák nepřepsal na sebe (jo, jde to), když náhodou ti někdo šlohne občanku, tak si pravidelně kontrolovat na dopravních podnicích, případně živnostenských úřadech, jestli na to někdo nejezdí, nebo nezaložil firmu (jo, jde to, pytla po tom, že máš protokol od policie, že ti jí šlohli), jinak máš na krku exekutora…….plus to, že ho o veškerý kriminalitě informujou média 24/7, čímž vytváří obraz toho, že to je ještě horší, než to je….No, co si z toho odnese? Že to je dneska všechno nahovno a tehdy to takový nebylo. My, nová garda, už jsme v tom vyrostli, ale ti starší, nejsou zvyklý na to, že je všude tolik ksindlu co je chce okrást, odrbat, podfouknout, ti se s tím většinově vyrovnávaj celkem hůř. Plus to, že pro nás mladý psy změna práce, případnej vyhazov, nebo tak, není takovej strašák. Pro ně jo. Oni byli zvyklý na jistotu celej život dělat někde, být nějakou dobu nezaměstnanej, byl cejch, stejně jako určitou dobu byl cejch být rozvedenej (což už dneska není). Plus to, že když padesátníka vykopnou z práce, má problém. Nenajde novou tak snadno, jako mladej pes.

Shrnutí, starej pes okolo padesáti má sice teď víc možností, než měl za ruďasů, jenže většinu z nich stejně využít nemůže, páč na to nemá keno a prostředky, nebo to nepotřebuje, čiže z tý změny mu zůstala primárně ta stresová, nejistotová a nákladová složka. Je hezký že může lítat všude po světě, když na to nemá keno, no a je hezký že může kritizovat, když stejně v práci musí držet kušnu a politikům je jeho kritizování leda prdel :-D
Čiže se nedivím, že tak sedm osm z deseti starých psů vzpomíná na rudochy v dobrým. Mladý psi je nezažili, skoro vůbec, to je zas jiná kategorie. O mladejch komouších zas jindy.

Ještě, nejsem komouš, jako věřící mám tisíc a jeden důvod na nich nenechat suchou nit, ale chápu, že většina starých psů by je brala zpátky.
 

16 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 veri-art veri-art | Web | 8. července 2016 v 14:29 | Reagovat

Tohle je po dlouhé době hodně dobrý článek.
Já komunisty upřímně nesnáším, z jejich ideologie je mi špatně, už jen proto, že je nepravdivá (i když to samé bych mohla tvrdit o demokracii v ČR), ale je mi 21, takže to se pak na mě prarodiče vždy vyřádili typu: "Ty jsi v té době nežila, ty nevíš! Za komunistů byla práce, vyváželi jsme to, co jsme vyrobili, sklidili, ne jak dneska!" což je jejich jedinej argument. Jejich pobouření chápu, i mně se nelíbí pracovní trh, kde mi nabídnou minimálku nebo bež nebo mě vyhodí ze dne na den, nelíbí se mi to, že se mléko jen tak leje do kanálů nebo na pole, ale to je spíše problém politiků, co nám tu šéfujou, než samotné ideologie demokracie.
Jenže po několikati hádkách jsem dospěla k názoru, že prarodiče budou na komouše vždy vzpomínat v dobrém, i když po těch ruskejch babička v 60. letech házela dlažební kostky.

2 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | Web | 8. července 2016 v 14:39 | Reagovat

Jojo, mládí je hezké, ať je ve stínu jakékoliv ideologie.

3 Miloš Miloš | Web | 8. července 2016 v 15:51 | Reagovat

To byla doba! Všichni měli práci, v TV běžely Dietlovy seriály, na kazetách se dal sehnat Kryl a Nohavica, z každé narážky v divadle měl člověk Vánoce a když byla trocha štěstí, i banány se podařilo koupit :)

4 Ally Ally | Web | 8. července 2016 v 17:25 | Reagovat

Skvělý a trefný článek! Jen jsi zapomněl na hlavní argument - ten o banánech, nejdůležitějším prodejním artiklu všech dob.

Nostalgie není po komunistické ideologii jako takové. Je po jistotě, kterou se v našich zemích podařilo pro tehdejší mládež a lidi v produktivním věku vytvořit. A nelze tedy dnes těmto lidem, kteří si pamatují jinou realitu, než tu propagovanou dneškem, vlastně vůbec vyčítat jejich postoje. Komunismus je rovněž doba, se kterou jsme se jako národ dosud nedokázali vyrovnat a nelze ji ani vyučovat s dokonalou objektivitou. Vše záleží na konkrétní zkušenosti jedince.

5 Janinka Janinka | E-mail | Web | 8. července 2016 v 17:38 | Reagovat

Možná by nebylo od věci přidat i další věkové kategorie, třeba jak to má dnes šedesátník nebo sedmdesátník/osmdesátník a výše, páč to vyjde nastejno. Kupříkladu taková moje babička, které táhne na devadesát a zažila nástup komančů i pocit, jaké to je být v jejich hledáčku, jim sice v některých ohledech taky nemůže přijít na jméno, nicméně uznává, že jako důchodce se měla před rokem 89 opravdu lépe. K čemu jí je možnost cestování, když jí zbude měsíčně na jídlo a léky pětistovka. A to ještě neví, že jí tajně na nájem přispívá její dítě, jinak by byla to pětikilo v mínusu. Jó, to byly časy, když tenkrát mohla letět do Jugošky a pořádně se rozšoupnout...

6 T. T. | 8. července 2016 v 17:47 | Reagovat

Parádní článek :).

7 I am Jane I am Jane | Web | 8. července 2016 v 18:11 | Reagovat

[4]: Svatá pravda!!!

8 Libor Libor | Web | 8. července 2016 v 18:41 | Reagovat

Skvělý článek. Moc rád si tu ještě něco přečtu.

9 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 8. července 2016 v 21:01 | Reagovat

A navíc na dobu, kdy jsme byli mladí, budeme taky jednou vzpomínat jako na tu nejlepší možnou. Ať by ve skutečnosti byla jakákoliv.

10 Kosma Kosma | Web | 8. července 2016 v 21:23 | Reagovat

Skvělé! Ačkoliv nemám ráda dlouhý články, tento se četl sám. Je strašně "in" takový starý lidi za jejich postoj hanit, málokdo se totiž dokáže takto vcítit a vidět skutečnost komlexně jejich očima! Pak je to, uznávám, pochopitelné...

11 Baruschka Baruschka | E-mail | Web | 9. července 2016 v 8:41 | Reagovat

Jo, je spousta věcí, co bych vrátila. Třeba nájem jen blbejch deset procent platu.
A pracovní dobu pro matky takovou, aby se mohly taky věnovat dětem...
Ovšem ano, teď můžem nadávat na vládu a ta dělá všechno proto, abychom tuto možnost využili :-)
Skvělý článek.
Ono na všem je něco dobrého i zlého.

12 Hana Hávová Hana Hávová | Web | 9. července 2016 v 14:40 | Reagovat

Napsáno trochu vulgárně a ve stylu keců ze 4. cenové ( to tedy nevím, zda víš co to bylo ) u piva, ale v podstatě pravdivé. Po delší době je zase na hlavní titulce nějaký aspoň trochu slušný článek. Většinou to byly kecy ze kterých se nám " starým psům " buď obrací žaludek, nebo se rdíme studem.

13 DRAK DRAK | Web | 9. července 2016 v 18:39 | Reagovat

no jistě, to může napsat jen ten, kdo to buď nezažil, nebo byl z prominentní komoušský rodiny (což pisatel evidentně nebyl). unavuje mě vyvracet nesmysly, bláboly a lži někomu, kdo si není schopen prostudovat prameny doby, když už v ní nežil. stavět to tak, jestli je komunismus lepší než kapitalismus je stejné, jako USA nebo Rusko? Losna nebo Mažňák? komunismus, tedy reálný socialismus byl hnus všech hnusů, nebylo nic, všude se lhalo, kradlo, podvádělo, udávalo... zajímavé, neznám ani jednoho padesátiletého (a znám jich opravdu hodně), který by měl z dneška deprese a chtěl tu odpornou dobu vrátit. ano, kapitalismus má spoustu špatného, ale doposud lidé nic lepšího nevymysleli, bohužel. a minulý zločinný režim to tedy rozhodně není.
jinak psát vulgárně a hlavně s pravopisnými chybami váhu článku taky nepřidá. nechci psát, že Češi nadávají vždy a v každé době, ale podobné články mě utvrzují v tom, že mnozí nebudou spokojeni nikdy... co takhle příště něco optimistického a ze života?

14 DRAK DRAK | Web | 9. července 2016 v 18:41 | Reagovat

[5]: hm, do Jugošky s devizovým příslibem....

15 DRAK DRAK | Web | 9. července 2016 v 19:25 | Reagovat

dodatek: a mně zase vadí, že spousta mladých jen kafrá, je líná, nechce makat a nachává se vydržovat od rodičů a prarodičů, jenže o tom se dnes moc nepíše, protože to nechce nikdo slyšet, že? vlastně bych je poslal do socíku, by se divili, jak už ve škole by s nimi zametli + ruština, která je člověku k ničemu...

16 deweydumple deweydumple | Web | 9. července 2016 v 19:28 | Reagovat

Co dodat. Při čtení článku mě hlavně napadlo, jak se vlastně označuje počátek 21. století a jak se první dvě desetiletí označují? Nultá léta? Desátá léta? Za chvíli náš čeká satanskej rok 2020, to jen tak btw.
Protože jsem se narodil až po pádu komunismu, tak nehodnotím, jestli byli komunisti špatní nebo dobří. Prostě je potřeba se na věci dívat trochu objektivně. A hlavně lidi si zapamatujou vždy to, co se jich dotýká nejvíc. Německý národ si ještě dnes sype popel na hlavu kvůli stigmatu nacismu, ale všechny brutality, co napáchali třeba Britové, Belgičané... v koloniích se nedotýkalo přímo Evropanů, předčí Němce. Fašismus ve Španělsku trval mimochodem do 70.let a Jižní Korea byla diktaturou do 80.let. Trochu se v tom zamotávám, chtěl jsem říct, že my jsme byli jedinou zemí ve východní Evropě, kde se komunisti dostali k moci díky volbám (v takovým Polsku by komouši moc hlasů nedostali). U nás se dostali komunisti k moci díky tomu, že první republika si spokojeně vyžrala to nejlepší z Habsburské monarchie. Poté, co západ Československo prodal, tak tu lidi západu moc nevěřili a Československo bylo většinově osvobozeno Sovětským svazem. Gottwald žil od 30. let v exilu v SSSR, i v době, kdy byli spojenci Německa a parcelovali si Polsko, po válce se vrátil jako king.. No nic, jsem moc přehulenej na jeden takovej komentář, dávám palec hore za článek. (y)

17 padesatka padesatka | E-mail | 9. července 2016 v 23:28 | Reagovat

[15]: Dneska ruština frčí. Je mi pade, nevzpomínám a až tak stará si nepřipadám.

18 Raja Luthriela Raja Luthriela | Web | 10. července 2016 v 16:53 | Reagovat

Konečně jsem po dlouhé době našla článek, který se opravdu objektivní a nehází špínu na jednu nebo druhou stranu. Nevím, co dodat. Většina věcí už byla v komentářích řečena.
Komunismus jsem nezažila. Ale jak ho tak má člověk nastudovaný, tak musím říct jednu věc. Tato ideologie stojí na starých žido-křesťanských základech. Ta paralela. Rovnost mezi lidmi. Ať už ta majetková či před Bohem. To je základní hlavní znak obou ideologií, která tak ráda potírá jedna druhou. A pak se vlády ujme nějaká skupina psychopatů, co chce ovládnout svět. Co touží mo moci nebo po majetku. Na začátku středověku to byla církev, po 2. světové válce to byl Gottwald. A pak teprve začne ta pravá totalita. Ta se dá nastolit tak, že se nejde nějaký veřejný nepřítel. Někde Satan jinde kapitalismus. Všichni také neuvěří a chtějí se vymanit z politiky strachu. A proto ta likvidace těch co se nějak lišili. Proto ty inkvizice. Proto to zavírání politických vězňů do gulagů. A protože moc je třeba v rámci pudu sebezáchovy tyranů třeba rozšiřovat. Proto ty křížové výpravy. Velká snaha o likvidování odpůrců rozšiřování moci je vidět i u nacistů. Koneckonců i u toho  komunismu. To jak jsem přijela 68. roce ta vojska, aby nás kontrolovala. I když to už nebylo rozšiřování, ale udržování.
Ale co já už nelpím na minulosti. Teď je tu současnost a s tou je třeba pracovat. Neschopnou vládu v područí EU, která je zatím neškodná. Jednota v rozmanitosti. Zase rovnost mezi lidmi. Ale jak dlouho?  Jsem v tomhle trochu pesimista. Všechny velké myšlenky většinou skončí neštěstím.
Každopádně doufám, že tento komentář nikoho neurazil.

19 Malkiel Malkiel | E-mail | Web | 10. července 2016 v 18:02 | Reagovat

No, když si srovnám ten ruskej bolševismus, tedy aspoň ten, který byl u nás v 60.-80. letech, se současným Eurobolševismem, tak mi ten tehdejší místní bolševismus připadá jen jako taková nevinná dětská hra na babu. ;-)
Zdejší vedoucí bolševici se tehdy smířili s tím, že lidi holt nepředělaj. Tak už jim prostě jen stačily nějaký ty prázdný budovatelský hesla, dobrovolně povinný jásání na Prvního máje a mávání Husákovi. Ale jinak nechávali lidi dejchat. Hlavně že měli klid.
To Eurobolševici to berou hodně sofistikovaně, pořád se snaží vytvořit nového euročlověka bez identity a hodně moc přitom tlačí na pilu. Aniž by si uvědomovali, že vlastně fungují pouze jako užiteční idioti, nevědomky pracující v zájmu zcela jiných hybatelů světem.
Taky to asi nebude úplně náhoda, že všichni ti Rotschildové, Rockefelerové, Sörösové a další "Bilderbergové", cpou do kasiček všech těch coudenhove-kalergiovských sociálních inženýrů prachy horem dolem.

20 Johnny Johnny | Web | 10. července 2016 v 18:46 | Reagovat

Dokonale vystihnuté. Aspoňže tie banány sa už dajú zohnať bez problémov.

21 DRAK DRAK | Web | 10. července 2016 v 19:39 | Reagovat

[19]: já teda fakt nemám pocit, že by mě někdo někam tlačil. a jsem přesvědčen, že naše společnost prožívá jedno z nejlepších období. tady je móda nadávat na EU, ale peníze od ní nikomu nesmrdí. supermarkety praskají ve švech, lidi nestačí stavět baráky s bazény a zahradami, na dovolenou vyjedou miliony Čechů k moři, dá se studovat v cizině, ...fakt nevím, co koho štve. zato za komoušů aby se člověk pomalu bál říci svůj názor i mezi kamarády, ne, ne, je to fajn. a dobrovolně povinný jásání na prvního máje? no, u nás kdo na vejšce nešel, tak ho vyhodili. nechávali lidi djechat? ani náhodou...ale to se těžko vysvětluje někomu, kdo nezažil. mě by jen zajímalo, jak EU těm dotčeným ubližuje, fakt. to je zavírá do vězení za jiný názor? bere si jejich mzdu? hrozí jim smtí? ne, to prostě nechápu

22 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 10. července 2016 v 22:12 | Reagovat

Každá doba má svoje plusy a mínusy. Tak to bylo, je a bude, ať se to komu líbí nebo ne. Je důležité, jak se člověk na určitou dobu dívá- myslím z jakého stadia svého života. Mladí byli vždycky víc spokojeni, protožese nemuseli o sebe moc starat, na to měli rodiče. Navíc v každém společenském řádu je něco horšího něco dobrého a je důležité, co člověk od života čeká. Posouzení života tehdy a nyní by mohlo být v trochu slušnější formě, ty výrazy  jsou vulgární, přiznám se, že se mi prostě nelíbí. Ale to je dnešní trend...

23 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 10. července 2016 v 22:14 | Reagovat

[20]: Když já mám raději jablka, hrušky, švestky a pod. Mně tedy banány nechyběly, ač jsou zdravé a dietní a ....o)

24 Malkiel Malkiel | E-mail | Web | 11. července 2016 v 2:03 | Reagovat

[21]: To jsi asi neměl moc dobrý kamarády.:-D A nebo jsi byl zbytečně moc předposranej. ;-) :-D Takovejch jsem tehdy taky pár znal.;-)
To já jsem před kamarády mohl mluvit celkem otevřeně.;-)

25 Annie Annie | E-mail | Web | 11. července 2016 v 8:02 | Reagovat

Komunismus jsem nezažila. Když jsem byla mladší, tak nějak jsem brala černobílý obrázek překládaný institucemi a školami – komunismus zlý, demokracie fajn – s toho vyplývá, že bylo zle, bude líp a sbohem šáteček. Hlavně nediskutovat o tomto, to je přece jasné a kdo se na něco zeptá, ten je odpornej nedemokratickej lump. To jsem mohla být tak na prvním stupni.  Navíc to přiživila babička, takže jsem ten systém viděla skoro v hororovém podání…
Jenže dneska tak trochu chápu, že pro mnoho lidí to mohla být docela lákavá alternativa. Myslím pro lidi, co chodí do práce, mají děcka, zvíře, a na víkend si zajedou na chatu.
Navíc, pokud se na to podíváme optikou, tak ve 45 regulérní poválečné volby vyhráli a ty volby byly ok. Prostě nabídli vizi, a dá se říct, že část jí splnili – kdyby komunisti nic neudělali, nebylo by tu přece po 89 co krást, a že se kradlo v miliardách (populárnější byl  krycí pojem Tunelování).  Samozřejmě, že ty popravy, zatýkání… celé tohle je hnus.  Proces s Miladou Horákovou a její poprava, kdy se nesměla ani rozloučit s dcerkou. Ale ruku na srdce, tahle to funguje vlastně v každé totalitě, v každém upevňování moci – není to výsada čistě komunismu nebo naší země. Kdyby jsme zalistovali dějepisnými učebnicemi, najdeme možná v každém státě takový podobný příběh.
Jo, to že jsme byli pod SSSR, který si nás bral jako své štěně, to už je jiná. Za to nemůže ale komunismus. Teď lezeme pro změnu jistým otvorem trávící  soustavy někam Bruselu, potažmo  USA… prostě jsme jen změnili stranu a možná je to ještě horší.  Korouhev se otočila , jinak vše při starým.

Situace byla poměrně přehledná – neštvat stranu, pokud chtěl člověk pár plusových bodů tak se věnovat skautům nebo sokolu nebo něčemu podobnému. Dospělí měli poměrně dost času na děti, starší děcka vedly ty mladší… nebo si to možná jen idealizuju, ale tohle dneska už potkáte možná v tanečních lidových souborech, sokolu a skautu, jinak nikde. Pokud se člověk nezapletl se zakázanou hudbou, literaturou, samizdatem, tak vlastně mohl v rámci téhle malé rezervace docela pohodlně žít.  Jídlo asi nebylo horší než dneska, a jedna výživová lékařská teorie dokonce tvrdí, že člověk narozený v Evropě banány, pomeranče nebo citrony vlastně nepotřebuje, protože nejsou naší přirozenou potravou. No a dříve se kšeftovalo s masem, bony a tak, dneska je to zase o místech a jiných věcech.  Taky bylo docela fajn to, že člověk zkušenostma mohl povýšit… ne, že pracoval 20 let a pak když měl nárok na povýšení jej vyšplouchl nějaký 25 let, sotva mi uschl diplom ze soukromky, jsem MBA, za semestr jsem tam byl  2x a moje práce měla 20 stran i s úvodkou.  S vírou to zase tak horký nebylo – děda byl ve straně a chodil do kostela. A co… to samý strýcové.  Jen ti nejzažranější pražští papaláši se tím oháněli, kdo byl dál od Prahy, tam se to neřešilo.
Je 25 let po revoluci, u koryta jsou pořád stejní papaláši a nová garda nevypadá moc nadějně, pokud se podíváme na Stropnického mladšího. Pokud je tohle nový prototyp politika, dobrý s námi a zlý pryč, budem léty ještě s láskou vzpomínat na Míru Kalouska, který úspěšně střídal kabáty a ministerstva.  

A tímhle končím a omlouvám se, že můj komentář má rozsah A4!

Annie

26 Malkiel Malkiel | E-mail | Web | 12. července 2016 v 1:22 | Reagovat

[25]: Gratuluji ke střízlivému pohledu na věc. Ono totiž paušálně není nic jenom dobré a nic jenom špatné. Všechno má své plusy i mínusy. Stejně jako měl i ten bolševickej režim své mínusy, tak měl i plusy.

27 reznikuvrajon reznikuvrajon | 13. července 2016 v 12:37 | Reagovat

Zdravím všechny, každopádně děkuji za reakce (co jsem si tak všiml, tak většinou pozitivní a chválící objektivitu, tudíž děkuji ještě jednou), k výhradě "psáno vulgárně stylem čtvrté cenové", jo, to je schválně, autorský styl :-)
Jinak tolik přečtení a reakcí mě docela překvapilo, tak se musím zeptat, z jaké stránky na mě byl odkaz?

Zdraví Řezník

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama