Ulovte si svojí svini – díl jedna, úvod.

17. srpna 2016 v 14:13 | Řezník
V minulým článku jsem se díval na to, že se mezi kámošema může objevit takzvaná "svině převlečená za kamaráda" (stává se to dost často, ač motivace jsou různé), postupně se koukneme na to, jak takovou svini odhalit a buď eliminovat, nebo využít jejího škodění.
Nejdřív si definujeme různý levely kámošů. Máme tu "kámoše až na smrt". Těch moc není, jestli má průměrně člověk jednoho, je to úspěch. Takovej pobratim s člověkem vydrží, i když jeden má prachy, druhej nemá prachy, oba maj nebo oba nemaj prachy, případnej neúspěch, případnou nemoc nebo zranění jednoho, krizový situace, atd. Jak se říká, "kámoše poznáš v nouzi", je to tak, jak říkám já, skutečný pobratimství se projeví ve chvíli, kdy začnou praskat kosti, hroutit se finanční plány, nebo se objeví felčar s nějakou svinskou diagnozou. Tenhle druh pobratimství je obvyklejší mezi chlapama (je to zmíněný už v Bibli, Davit a Jonathan), obecně je pevnější než partnerský vztahy. Mezi ženama se objevuje víc často, ženský, primárně mladý, sice víc ukazujou vnější afektovaný projevy, jako "Jsi moje BFF, já tě müluju" and shit, ale skutečná odolnost je obecně nižší.
Jsou případy, kdy se tohle objevuje i mezi chlapem a ženskou, vesměs to vznikne u manželů, který spolu pak držej až na kost a nejde se dostat k jednomu bez toho, aby se šlo přes druhýho. Tak by to mělo být, bohužel 50% rozvodovost ukazuje, že to moc častý není.
"Kámoš do určitýho levelu krize" - míň odolná verze toho předchozího, výrazně častější, na rozdíl od předchozího má sice svoje limity, ale ty jsou u různých lidí různě vysoký a mnoha mnoha lidem to umožňuje projít s pobratimem spousta krizema a problémama, aniž by trefili ten level, kdy se to už rozpadne. Velmi dobrá varianta.
Máme tu "barter upgrade". Při tomhle má někdo něco, co potřebuje ten druhej, ten druhej zas něco, co má ten první, nějak spolu tudíž kooperujou a na základě toho vznikne i pobratimství, kterýžto je o něco pevnější, než obyčejná kooperace, tudíž může nějakou dobu přetrvat, i když jeden, nebo oba, už nemaj tu věc, kterou ten druhej potřebuje. Pak samozřejmě časem vyčpí. Kupříkladu "šprt a bitkař". Bitkař chrání šprta, šprt protáhne bitkaře školou. Životnost obecně maximálně pár let po maturitě :-D
"Barter standard" podobně jako předchozí typ, jen míň pevný, vydrží do konce existence spolupráce.
Do barter upgrade a barter standard spadá tak cca 60% vztahů mezi chlapama a ženskýma, jak smilstva, "kamarádství s benefitama" (což je samozřejmě smilstvo taky), tak i mnoho manželství. "Ty máš vizuál, já mám keno, nějak nám to drží pohromadě." Jakmile ženská přijde o vizuál, je během krátký chvíle nahrazena novou, mladší a lepší, jakmile chlap přijde o keno, je nahrazen výkonnějším. (Keno = prachy :-D)
"společný zájem upgrade" - lidi spojuje společný zájem, spojenectví vydrží nějakou dobu i po zmizení společnýho zájmu. Samozřejmě, pak bez toho společnýho zájmu kontakt řídne a nakonec to vyčpí.
"Společný zájem" - lidi jsou spojeni zájmem, spojenectví zmizí jakmile zmizí společný zájem, pak už není důvod vlastně toho člověka vidět.
"Kravín" - mizerná a drbanská verze barteru, kdy jeden, sebevědomější, má kámoše, kterej je nesebevědomej, případně má nějakej problém a nějakej mindrák, ten sebevědomější mu "dává" to, že se s ním aspoň někdo baví a že si ho všímá a že on není úplně odkopnutej, oproti tomu z něj "dojí" prachy, služby, vědomosti, cokoliv a ten slabší mu to nadšeně, jako dojná kráva, odevzdává, s tím, že takhle má aspoň nějakýho kámoše, pokud by tok benefitů utnul, neměl by už nikoho. Častý mezi holkama na škole, kdy třídní šereda dělá úkoly těm überfrojlajn a ty jí občas přihodí do žrádla med typu jak je squělá a co by bez ní dělaly a jestli nechce jít někdy s nima zachlastat a podobně, ovšem že za zády se jí vychechtaj. Podobně kombinace "oblíbenec-šprt", objevuje se to samozřejmě i v práci "jasně Alenko, já za tebe tu dřinu rád udělám, hele a kdy spolu zajdem na to kafe, nebude to rande, neboj….příští pololetí? Ok, já si počkám." Ani chlapi vůči tomuhle nejsou rezistentní a mnoho kamarádství mezi chlapem a ženskou je verze kravín, kdy dojenou krávu ten chlap rád a ochotně dělá.
Pro všechny ošklivý a neatraktivní opičáky, ve chvíli, kdy se s váma začne bratřit nějaká krasava, první co prověřte, je, jestli si z vás nechce udělat dojnou krávu :-D tady samozřejmě je to trošku jiná verze klasickýho "kravína", protože tady chlap kráva pořád doufá, že bude něco víc, než kámoš :-D (minuta ticha za jejich IQ, které padlo a zahynulo v boji s uchcaným pudem, o kterej žádnej chlap nežádal).
"Egoboosting" - praktikujou lidi, který mají nějakej, ať už reálnej, nebo virtuální, problém se sebevědomím, buď jsou loseři, nebo si myslí, že jsou loseři. A proto si pořídí kámoše, kterej je ještě větší loser než oni, aby vedle něj vypadali jak před sebou, tak před ostatníma, líp :-D dobře to popsal chlapík, co psal parodistickou recenzi na čerodějnickej sračkoromán Harry Potter "Ron Weasley, toho si Potter pořídil, aby nebyl sám ten nejpitomější, ale udělal chybu, protože Weasley umí aspoň hrát šachy" :-D :-D :-D
Opět častější mezi ženama, ten, co praktikuje egoboosting, rozhodně nezkouší kámoše zvednout nahoru, naopak, snaží se ho udržet dole, pod sebou. Ve chvíli, kdy to vypadá, že ten, co měl být větší loser, jde nahoru a vylepší se a začne se mu dařit, z druhý strany se dočká sabotáže, nějakýho hezkýho podrazu, konce pobratimství a nakonec přímo nepřátelství. Často propojeno s "kravínem". Takový to, když si jedna říká, proč s tou druhou vlastně kámoší, když ta jí akorát využívá a ještě se k ní při sebemenším jejím úspěchu chová hnusně a vypadá to, jako by se jí to snažila pochcat.
Je to opět jako v práci a podobně, kdy, když je vedoucí debil, nastrká okolo sebe ještě větší debily, aby ho neohrozili. A kdo začne projevovat větší IQ než on, je bleskem odstaven.

Jak vidíme, ze spousta typů pobratimství se může zrodit nepřátelství, může se tudíž "zrodit" svině převlečená za kamaráda a projevit se. Obecně platí dobrý pravidlo, je trošku paranoidní, ale funkční a platí kdekoliv, v práci, v byznyse a podobně……"Člověk je pro mě tím důvěryhodnější, čím míň mým podražením/obelháním získá a čím víc ztratí." Pokud si nejsem jistej, jestli mi nekecá (jasně, tohle není nutné aplikovat u dobrých prověřených kámošů, ale u cizích lidí ano), "Co získá tím, když mi lže?" A….cheat. Je potřeba uvážit i nemateriální profit uspokojení z mojí případný ztráty, jinými slovy, "je pravděpodobný, že by chtěl vidět, jak narazim do zdi? Vyplatí se mu to i přes riskování mojí reakce?" Čím míň příznivá je odpověď, tím je potřeba být opatrnější.

Pak tu jsou takový ještě mizernější stavy pobratimství.
"Hyena". Hyena nikterak neškodí, ani z nikoho netahá moc profit, jen se drží poblíž, občas něco užere a když jdete k zemi, tak se vám vychechtá. A případně vás "sežere". Jinými slovy, drží se poblíž a čeká na vaše selhání, stejně tak jako se hyena drží poblíž zvířete a čeká až půjde oslabený k zemi.
"Tygr a šakal". Vlastně obrácená verze egoboostingu a kravína. Někdo kdo má úspěch/prachy/vzhled, cokoliv, z čeho se dá těžit, přitahuje skupinu "šakalů", který se snaží se na těch jeho výsledcích přiživovat, s dotyčným se ukazovat, s dotyčným obrážet různý akce a podobně. Přičemž se opravdu snažej tvářit jako pravý kámoši. Mnohdy se taky šakali porvou mezi sebou, kdo bude blíž tygrovi, aby se hierarchicky přiživoval víc. Výhoda šakalů pro tygra. Jde je využívat na míň populární činnosti. Nevýhoda, svinsky kalkulujou výsledek. Jak v přírodě, šakal potřebuje tygra živýho a funkčního, aby z něj měl profit. Tudíž, tygrovi aktivně nezaškodí, dokud je tygr funkční. Šakal nikdy nerafne tygra, pokud je tygr ještě akceschopnej, protože ví, že odvetu nepřežije. Na druhou stranu, pokud je tygr vyřízenej a šakal vidí, že z něj už žádnej profit fakt nebude, počká až bude úplně oslabenej a pak se na něj šakali klidně vrhnou a sežerou ho.
Stejný mezi lidma, pokud je člověk "tygr" už naprosto vytěženej a žádný profit z něj už nekápne, "šakali" mu nejen z krize nepomůžou, ale klidně ho v ní vymáchají ještě víc, aby z toho aspoň něco urvali.
Důležitej faktor mezilidských vztahů je nenávist. Jak víme, nenávist vzniká z křivdy a bezpráví. Nenávist vzniká taky ze strachu. Ale, jak pravil Hannibal Lecter, "Nenávist vzniká ze závisti." Z původního pobratima se může svině snadno vytvořit tím, že začne něco závidět, no a ještě hůř, on může dotyčnýho nenávidět od začátku, jen se k němu pseudokamarádsky přilepit, provozovat barter, nebo společný zájem (takže netratí), případně "dělat šakala", ale přitom prostě jenom čekat na dobrou šanci dát to dotyčnýmu sežrat. A to můžou být třeba uniklý informace, se kterýma se člověk svěří a škůdce je pak promptně využije proti němu, případně rozšíří aby mu situaci co nejvíc pohnojil.
Dobrý chování k závistivci může jeho nenávist zmírnit, případně otupit, ale není úplně ideální na to sázet.
Největší sranda se závistí je, že je fest iracionální. Někdo závidí někomu něco, co by vůbec nikoho ani nenapadlo odhadnout. Ale většina lidí není tak nečitelná. Nejčastější věci k závisti jsou partnerský úspěchy, úspěch celkově, děngy, vzhled, u někoho děti. Prostě pokud se vám podařilo rozjet byznys, vydělat dost děngů, schrastit krásnou starou, atd., počítejte s tím, že velká část pobratimů se vám právě proměnila v šakaly a hyeny, ačkoliv a to je na tom ta největší sranda, by to nepřiznali ani sami sobě. Závist je svinská vlastnost v tom, že jí nemá rád ani ten, kdo závidí. Ono obecně, závidět skoro nikdo nechce, protože i dotyčnej ví, že z toho má prd, že mu to jen otravuje mozek a není to ničemu ku prospěchu. Jenže ono se to moc neptá. Tohle je tak nějak jako "zamilovanost". Prostě najednou ty určitý hormony a pochody v hlavě naskočí. Jenže u zamilovanosti má dotyčnej touhu donýst dotyčný kytky, tady u toho má nutkání jí probodnout, shodit z mostu, nebo jí aspoň zapálit barák :-D pak je na loajalitě a morální integritě toho člověka, jak to zpracuje a vypořádá se s tím. Jak jsem psal jinde, vůle vede, pocity se pak přizpůsobí. Jenže protože spousta lidí vůli moc nemá, (Hybí jim disciplin), je to pro ně velkej problém.

Takže jsme celkem rozebrali, jak můžou vznikat "svině převlečený za kamarády". Dál, jak je odhalit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama